חייו, פועלו וספריו

חיים וַלדֶר ז"ל היה יועץ חינוכי, סופר ופובליציסט חרדי. מחנך ופעיל לרווחת הילד, בעיקר בחברה החרדית. חיים ולדר נולד בשנת 1968 וגדל בשכונת הדר הכרמל בחיפה. לאחר לימודיו בישיבות קול תורה וכנסת חזקיהו, התחתן, התגייס ושירת בצבא כמורה-חייל. לאחר שחרורו מצה"ל המשיך לעבוד כמחנך, ובמקביל פצח גם בקריירה כסופר.

החל משנת תש"נ – 1990 שימש חיים ולדר כפובליציסט בעיתון יתד נאמן, שם הוא פרסם במשך כ-25 שנה את הטור המפורסם "מול המראה", אשר עסק בסוגיות שונות מן העולם החרדי ובעניינים פוליטיים. בשנת תשע"ג – 2013 החל לכתוב במוסף יתד השבוע, טור שבועי מלווה בקריקטורות בשם "אות חיים", העוסק בענייני חינוך, פוליטיקה ואקטואליה.
כמו כן הגיש חיים ולדר תכנית רדיו שבועית בשם "עצות מהחיים", אשר שודרה בעבר ברדיו קול ברמה.

חיים ולדר אף הקים בעבר רשת קייטנות בשם "ילדים מספרים על עצמם", אשר פעלה בירושלים, בני ברק, פתח תקווה ועוד. רשת קייטנות זו פעלה במשך כ-10 שנים בהצלחה רבה ומנתה כ-5,000 ילדים בממוצע בכל שנה.
בשנת 1997 הצטרף ולדר לאגף הרווחה בעיריית בני ברק והקים את "המרכז לילד ולמשפחה", יחד עם הגב' הרלט מויאל, מנהלת אגף הרווחה דאז ואנשי מקצוע נוספים. במסגרת פעילותו במרכז לילד ולמשפחה, עסק ולדר בייעוץ חינוכי פרטני להורים, לנוער ולילדים והתמקד בפתרון סוגיות ובעיות חינוכיות וחברתיות המובאות בפניו. חיים ולדר ניהל את "המרכז לילד ולמשפחה" מאז הקמתו, יחד עם הגב' אורלי שלנג.
בנוסף קיים חיים ולדר מופעים לילדים בבתי ספר ברחבי הארץ, הכוללים סיפורים, שירים פרי עטו והעברת מסרים חינוכיים, זאת לצד הרצאות מקצועיות שהוא מסר להורים, מורים ואנשי חינוך. הרצאותיו של חיים ולדר – "כוחו של סיפור", ״מבט לנפש הילד״ ו- ״שיקום הסמכות ההורית״, הוזמנו באופן קבוע על ידי בתי ספר, ספריות ומוסדות חינוך אחרים ברחי הארץ.
על פעילותו למען ילדים ונוער במגזר הדתי הוענק לחיים ולדר פרס ראש הממשלה "מגן הילד" מטעם המועצה לשלום הילד, לשנת 2003.
מתוך נימוקי ועדת השופטים להעניק לחיים ולדר את פרס ראש הממשלה "מגן הילד":
"…על פעילותו של חיים ולדר בקידום מעמד הילד, על היוזמה, היצירתיות, הגישה האנושית, הדאגה הכנה, המסירות והאמונה ביכולת לשנות ולשפר את מצב הילד בקהילה; על היותו חלוץ חינוכי ומנהיג חברתי; ועל הפעילות המסורה הנעשית מתוך כבוד והכרה ברגשותיהם ובעולמם של ילדים והורים, תוך שמירה מלאה על הערכים והמסורת של הקהילה. על כל אלה החליטה ועדת השופטים להעניק למר חיים ולדר את פרס "מגן הילד" לשנת תשס"ג…"

הסופר חיים ולדר הלך לעולמו בתאריך כ"ג טבת תשפ"ב (27/12/2021) יהי זכרו ברוך

לרכישת ספרים >>

ספריו

חיים ולדר כתב עשרות ספרים לגיל הרך, לילדים, לבני נוער וכן למבוגרים.כמה מספריו הבולטים ביותר:

ילדים מספרים על עצמם – רב-מכר בינלאומי בן 14 כרכים העוסק בסוגיות ובדילמות מעולמם של ילדים. תורגם ל-8 שפות ומכר כ-500 אלף עותקים בעברית.

אנשים מספרים על עצמם – רב מכר בינלאומי בן 12 כרכים העוסק בסיפורים מיוחדים מהיום יום, ושזור בהומור בריא. ומצחיק מכר כ-300 אלף עותקים בעברית

קוראים לי צביקי גרין – רב-מכר העוסק בהתמודדותו של הנער צביקי גרין עם חיים חדשים בארה"ב, ולאחר מכן עם המציאות בישראל. הספר תורגם למספר שפות.

ילדים בעקבות העבר – סיפורים המחברים בין מעשיהם של ילדים בעידן המודרני, לאנשים דגולים שחיו בעבר.

עצות מהחיים – עצות חינוכיות שאסף וכתב ולדר במשך 15 שנים.

About Chaim Walder – English

ספרים נוספים:

  • אנשים מספרים על עצמם
  • מאחורי המסכה
  • דברים נסתרים
  • שימו לב אל הנשמה
  • אנשים ללא מסכות
  • סדרת סיפורים מתוך הלב
  • סדרת "ילדים כותבים על עצמם"